فرمانده سالار مطالعه امکانات اینترنت

فرمانده سالار: مطالعه امکانات اینترنت اسماعیلی کتابخانه راه اندازی اولین کتابخانه عمومی ویژه بانوان

گت بلاگز فارس برگزاری سومین دوره دو استقامت راه شاهنامه

مسابقات دو استقامت یا همان ماراتن با عنوان راه شاهنامه به مسافت 45 کیلومتر در شیراز برگزار می شود.

برگزاری سومین دوره دو استقامت راه شاهنامه

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز؛ علی اکبر پدرام مسئول شرکت مردم نهاد راه شاهنامه گفت: این برنامه سوم خرداد ماه از ساعت 6 صبح از دروازه قرآن شیراز شروع و دوندگان شرکت کننده از استان های فارس و البرز مسافت 45 کیلومتری شیراز تا تخت جمشید را طی خواهند کرد .

عبارات مهم : ایران
وی افزود: اساس کار ما این است که دو استقامت راه شاهنامه را که نماد فرهنگ کشور عزیزمان ایران است جایگزین دو ماراتن در المپیک که تاریخ جعلی دارد کنیم.

علی اکبر پدرام اضافه کرد: نماد المپیک، پنج حلقه پیوند خورده با هم است و به معنای صلح و دوستی میان پنج قاره دنیا و بازی های آن نیز گویای چنین پیامی هست، ولی دو ماراتون که در بردارنده مفهوم جنگ، شکست و پیروزی است علی رغم روح المپیک و حلقه های پنج گانه آن در سال 1894، وارد بازی های المپیک شد.

این کارشناس تاریخ افزود: جای شگفتی است که همه دست اندرکاران و اعضای کمیته المپیک، تاکنون چشم بر این حقیقت تلخ تاریخی بسته اند.

مسئول شرکت مردم نهاد راه شاهنامه گفت: بر اساس گزارش های اغراق آمیز و افسانه پردازی هرودوت، تاریخ نویس یونانی، در سال 490 قبل از میلاد سپاه کشور عزیزمان ایران در وقت پادشاهی داریوش از سلسله هخامنشان در جنگ با یونان در دشت ماراتون، از یونانی ها شکست می خورد و این خلاف است و ما نیز 10 سال روی این عنوان تحقیق کردیم.

پدارم اضافه کرد: هردوت گفته هست، یک سرباز یونانی فاصله 42 کیلومتر و 195 متری صحنه جنگ در مارتون را تا آتن پایتخت این کشور دوید، تا خبر شکست ایرانیان را به مردم وطنش بدهد و بعد از آن جانش را از دست داد.

علی اکبر پدرام افزود: از تضادهای آشکاری که در روایت های هرودوت وجود دارد، این است که گفته شده است در این جنگ تعداد سپاهیان کشور عزیزمان ایران 600 هزار نفر بود که این امر کذب محض است آیا که هم اینک بزرگترین ارتش دنیا 20 هزار لشگر سواره نظام دارد ضمن اینکه این سرباز می توانست این فاصله را با اسب و با مدت وقت کمتری طی کند و جانش را هم از دست ندهد که این امر زیاد داستان سرایی و افسانه پردازی است و واقعیت ندارد.

پدرام افزود: بر این اساس در نظر داریم دو استقامت راه شاهنامه را به خارج از مرز های کشور عزیزمان ایران بویژه به کشور های فارسی زبان ببریم از این رو چهارمین دوره این مناسبت واقعی تاریخی را در تاجیکستان برگزار خواهیم کرد و سپس آن را به سایر کشور های دنیا انتقال خواهیم داد تا جهانیان واقعیت ماراتون را درک کنند.

وی گفت: این برنامه با همکاری فدراسیون دو و میدانی، شرکت میراث فرهنگی، اداره کل ورزش و جوانان فارس و هیات دو و میدانی این استان، سوم خرداد ماه جاری برگزار می شود.

انتهای پیام/ن

واژه های کلیدی: ایران | تاریخ | المپیک | تاریخی | المپیک | ایرانی | داستان | شاهنامه | شکست ایران

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog